Ünlülerden 23 Nisan paylaşımları

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ünlü isimler sosyal medya hesaplarından kutlama mesajı yayımladılar.

Cem Yılmaz:

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı da kutlarım..Yaşasın Cumhuriyet. Şanslıyım 🙂

Yonca Evcimik:

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Derya Uluğ:

Derya Ulug 23 Nisan’ı çocukuk fotoğrafını paylaşarak kutladı

Hakan Hatipoğlu:

Reyhan Karaca

Demet Akalın

Ebru Gündeş

Nadide Sultan

Demet Akbağ:

23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Asil Gök

Melisa Doğu

Nalan

Metin Şentürk

Hande Ünsal

Deniz Seki

Muazzez Ersoy

23 NİSAN NEDİR?

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış yıldönümü olan 23 Nisan’da Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanan ulusal ve resmî bir bayramdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ulusal bayramı olma özelliğini taşıyan bu bayram, Türkiye’de 1921’den itibaren “23 Nisan Millî Bayramı” adıyla kutlanmaya başlandı.

İlk başta yasal adı “Çocuk Bayramı” olmasa da, daha sonra çocuklara neşeli bir gün geçirtme ve Himaye-i Etfal Cemiyeti’ne gelir yaratma amacıyla 1927’den itibaren çocuk bayramı olarak kutlanmıştı.

Bayramın adı 1935’te “Hâkimiyet-i Milliye Bayramı”, 1981 yılında ise “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olmuştu.

UNESCO’nun 1979’u “Çocuk Yılı” olarak duyurmasının ardından, devlet kanalı Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni başlatması ile bu bayram uluslararası düzeye taşınmıştı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1933 yılında başlattığı, 23 Nisan’da çocukları makamına kabul edip onlarla sohbet etme âdeti bu bayramın bir parçası olarak yaygınlaşıp gelenekselleşmiş devlet adamlarının makam koltuklarına çocukları oturtma geleneği 2013 yılına kadar devam etmişti.

Yine 1933’te stadyumlarda beden hareketleri gösterileri ile kutlama geleneği başlamış, bayramın stadyumlarda binlerce öğrenci ve devlet protokolünün katıldığı gösterilerin yerini 2013’ten itibaren, sokaklarda karnaval havasında kutlamalar almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x